657 Evlilik İzni: Devlet Memurlarına Özel İzin Hakkı Kullanımı

Devlet memurları için özel izin hakkı olarak öngörülen 657 evlilik izni, memurların dünya evine girerken kullanabilecekleri önemli bir haktır. Bu yazımızda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında yer alan evlilik izni hakkında bilinmesi gerekenlere, 657 evlilik izni kaç gün657 evlilik izni ne zaman kullanılır ve 657 evlilik izni yönetmeliği ile ilgili detaylara değinerek, bu konuda daha fazla bilgi sunacağız.

657 Evlilik İzni: Kaç Gün ve Nasıl Kullanılır?

657 Evlilik İzni Kaç Gün ve Nasıl Kullanılır

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, memurların evlilik izni kullanabilme hakkı bulunmaktadır. Bu izin süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında memurlar, maaş alarak izin kullanabilirler ve bu süre içerisinde çalışmalarına ara verebilirler.

Evlilik izninin kullanılabilmesi için memurun resmi olarak evlilik yapmış olması gerekmektedir. Bu çerçevede, nikah işlemi tamamlandıktan sonra memurun kendisinin veya eşinin memuriyet yapmakta olduğu kuruma evlilik cüzdanının fotokopisiyle birlikte başvurması gerekmektedir. Başvuru sonrasında ilgili birim, memurun izin başvurusunu onaylar ve süreç başlatılır.

657 Evlilik İzni Ne Zaman Kullanılır?

657 evlilik izni ne zaman kullanılır sorusuna verilecek cevap, izin süreciyle ilgilidir. Evlilik izni, nikah işleminin gerçekleştirilmesinden itibaren memurun isteği doğrultusunda işlemeye başlar. Memur, izin sürecini nikahın hemen ardından başlatabileceği gibi, daha sonrasında da başlatma hakkına sahiptir. Ancak iznin başlatılması için nikah işleminden itibaren 1 yıllık süre geçerse, bu izin hakkı kullanılamaz hale gelir.

657 Evlilik İzni Yönetmeliği

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan yönetmelikler, memurun evlilik sürecinde izin konusunda neler yapabileceğine dair tüm bilgilere ulaşmasını sağlar. Bu yönetmelikler, memurların ve kamu görevlilerinin izin süreçlerini ve haklarını detaylı biçimde ele alır ve çalışanların mağdur olmamasını önlemeye yönelik hükümler içerir.