Mendeley Nedir? Nasıl Kullanılır 2023

Mendeley araştırma belgelerini paylaşmak, yönetmek, keşfetmek ve çevrimiçi iş birliği yapmak için oluşturulmuş bir uygulamadır. Aynı zamanda PDF ve referans yönetimi yapmanıza olanak sağlar. Mendeley ayrıca, akademik makaleler ve dergiler gibi materyalleri önceden düzenlemekte ve depolamakta kullanılan bir aracıdır.

Mendeley, akademik topluluğun birçok farklı alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, lisansüstü öğrencileri, araştırmacılar, bilim adamları ve tıp uzmanları gibi akademik alandaki insanlar için oldukça faydalı bir araçtır.

Mendeley Nasıl Kullanılır?

Mendeley kullanmak oldukça basittir. İşte Mendeley’i kullanmak için izlenmesi gereken adımlar:

Adım 1: Mendeley Hesabı Oluşturma

Mendeley’i kullanmaya başlamak için ilk olarak bir Mendeley hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Mendeley hesabı oluşturmak için Mendeley web sitesine gidin ve “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.

Adım 2: Mendeley Kurma

Mendeley’i kullanmak için bilgisayarınıza Mendeley programını indirmeniz gerekmektedir. Mendeley web sitesinde bulunan indirme bağlantısı kullanılarak program kurulumu gerçekleştirilebilir. Dilerseniz yanlızca web sürümünü kullanarak Mendeley araçlarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adım 3: Mendeley Kütüphane Yönetimi

Mendeley kütüphanenize belge eklemek veya kütüphanenizdeki belgeleri yönetmek için kütüphane yönetimi aracını kullanabilirsiniz. Kütüphane yönetimine “Ekle” butonunu kullanarak yeni belgeler eklenir. Aynı şekilde kütüphaneden belge çıkarmak içinde “Kaldır” fonksiyonu kullanılabilir.

Adım 4: Mendeley PDF Okuyucusu

Mendeley PDF okuyucusu, belgeleri okumak ve düzenlemek için kullanılır. Mendeley PDF okuyucusunda aynı zamanda, notlar alabilir, belirli bölümleri vurgulayabilir ve belgeler üzerinde önemli olan bölümleri işaretleyebilirsiniz.

Adım 5: Mendeley Referans Yönetimi

Mendeley referans yönetimi özelliği, herhangi bir belgenin kaynağını tutmanızı ve kaynakların başka bir belge üzerinde nasıl kullanıldığını takip etmenizi sağlar. Mendeley referans yönetimi aracını kullanarak, belgelerinize eklediğiniz referanslarla ilgili hemen hemen tüm bilgileri otomatik olarak hazırlayarak, bibliyografik kısımdaki sorunsuz aktarımını sağlayabilirsiniz.

Adım 6: Mendeley Topluluk Özellikleri

Mendeley’deki topluluk özelliklerinden yararlanmak için araştırmanızın ilgilendiği konulara ilişkin toplulukları takip edebilirsiniz. Bu şekilde, ilgi alanlarınıza yönelik relevant makaleleri keşfedebilir ve onlarla ilgili geçerli tartışmaları okuyabilirsiniz.

Adım 7: Mendeley Referans Ekleme

Mendeley kütüphanenize eklediğiniz belgelerde kullanımınız için otomatik olarak bazı referanslar oluşturulur. Bu referansları eksiksiz hale getirerek kullanabilirsiniz. Mendeley ayrıca, el ile eklenen belgeler için referansları otomatik olarak oluşturabilir.

Adım 8: Mendeley Bibliyografyası

Mendeley bibliyografya, akademik metinlerin bibliyografik düzenlenmesine yardımcı olan bir araçtır. Mendeley bibliyografya, söz konusu belgenin tarzını (APA, MLA, Chicago vb.) otomatik olarak değiştirir ve bibliyografik çıktı belgesini hazırlar.

Mendeley araştırma belgeleri, referanslar ve bibliyografyalarını yönetmek için kullanılan oldukça popüler bir araçtır. Mendeley kullanıcı dostu arayüzü ve yardımcı araçlarıyla kullanımı kolaydır ve akademik alandaki birçok insanın işini kolaylaştırmaktadır. Mendeley kullanarak belgelerinize ve referanslarınıza daha kolay erişebilir ve çalışmalarınızın kalitesini artırabilirsiniz.